Ráj na zemi - Seychely #01

04. ZÁŘÍ 2022 Cestování

Snili jste někdy o dovolené v absolutním ráji na zemi? Takový ten klasický katalog, nejkrásnější pláže na světě, voda v moři/oceánu je tak teplá a čistá, až se tají dech a nechce se tomu věřit. Řekl bych, že valná většina ano, kdo ne, že? V našem případě se potkalo několik náhod a poštěstilo se nám na jeden takový ráj na zemi na několik dní dostat.

Byl leden, zima, nic moc počasí, o žádné válce či energetické krizi neměl normální člověk ani tucha. Tak, tak přeci dozněla COVID pandemie a nemůže hned přijít zase nějaké pohroma. Možná i proto se člověk tak nějak zasní, kam by se chtěl podívat - Thajsko, Dubaj, Bali, prostě exotika, kde bude teplo a nějaká zajímavá kultura.

Je to jako včera, kdy jsme se shodli, že bychom někdy strašně moc chtěli na Seychely (nicméně zpáteční letenka pro jednoho za 25.000Kč prostě není nic pro nás). Je to jeden z těch méně dosažitelných cílů, ale sny jsou potřeba, ženou nás přeci dál.

Nebyl to snad ani týden od této snící úvahy, když na mě vyskočila hodně výhodná nabídka akčních letenek z Vídně, přes Abú Dhabí na Seychely s Etihad Airways - první co mě napadlo, že to budou úplně blbý termíny, ale kouknout jsem na to prostě musel. Sjel jsem kalendář, kdy a jak máme volno, porovnal jsem to s nabídkou a ono to vyšlo krásně na srpen. Nebylo co řešit, letenky jsem hned booknul, zaplatil a do odletu zbývalo hodně přes 200 dní (co si budeme povídat, radost byla ohromná).

Nejhorší na těchto nahodilých, výhodných, nicméně hodně vzdálených akcích je vlastně to, že si vůbec nejste jisti tím, zda je něco nezhatí a zda se jich vůbec dočkáte - COVID, válka, finanční krize.. Taky jsme si všimli, že jak je to takhle strašně daleko, je člověk schopen na to i zapomenout.

Není ani potřeba zmiňovat, co všechno se ve světě okolo nás od toho ledna 2022 změnilo, bylo a je toho straně moc. Bohužel to není pouze můj pocit, ale změny to jsou k mnohem horšímu, než jen k horšímu. Nám už ale tyto letenky nikdo vyfouknout nemohl, to by snad musely ještě zkrachovat aerolinky (naštěstí se tak nestalo).

Hned po nákupu letenek nastalo období nachytřování z různých cestopisů, recenzí, článků a začal vznikat itinerář. Zjistíte, že Seychely jsou tvořeny hlavně třemi trvale osídlenými ostrovy (Mahé, Praslin a La Digue), mezi kterými není problém se libovolně přepravovat. Máte ale zásadní problém s rozhodnutím, na kterém z ostrovů se vůbec upíchnout (pobyt si tam tímto můžete zvelebit a nebo taky pěkně posrat).

Po několika dnech bylo jasno, že chceme vidět tak nějak všechny tři ostrovy, nicméně nejklidnějším se jevil Praslin, kde v oblasti Cote D´Or Beach strávíme nejvíce času, s tím spojíme jednodenní výlet na La Digue a dvě závěrečné noci strávíme na Mahé (kde je i jediné mezinárodní letiště, takže sem tak jako tak budeme muset).

Měli jsme nárok jak na kabinové, tak i na odbavené zavazadlo, ale jak už je naším zvykem, víme, že toho moc nepotřebujeme a bereme opět jen a pouze příruční zavazadla - batohy (jeden plně sbalený i s notebookem 8kg a druhý 4kg).

Všechny tři ostrovy jsou na naše poměry malé, jezdí po nich každou chvíli levné veřejné autobusy a půjčení auta nám nedávalo moc smysl (auto na den cca 1000Kč/den a bus 20Kč/jízdu - Praslin tak za 40min objedete kompletně). Když pak ještě zažijete, jak Seychelané jezdí a jaké jsou tam cesty, nechcete za volant ani omylem. Přidejte k tomu i to, že na La Digue lze jezdit tak maximálně na půjčeném kole a není co řešit - vystačíme si s našimi nožičkami a případně busem. Mezi ostrovy jezdí kvalitní fastboat/ferry společnosti Cat Cocos a to několikrát denně, takže si stačí vybrat vhodný čas a rezervovat alespoň dva dny předem.

Posledním dílem skládačky je ubytování - to musíte mít bohužel předem naplánované na celou dobu pobytu na Seychelách, jinak nedostanete ani to základní turistické vízum. Při podobných cestách jsme zvyklý přesouvat se tam, kam nás to táhne až na místě, tady to bylo celé jako pořizování zajíce v pytli, nedalo se s tím ale nic dělat, podmínky pro vstup jsou jasně dané. Stanovily se priority (blízko busu a pláže) a to co tomu vyhovělo, to jsme i nakonec booknuli.

Na závěr tohoto výlevu snad jen prozradím, že jsme se rozhodli velmi dobře, kritéria bychom zpětně neměnily a v pokračování se budu subjektivně zabývat tím, jak na nás zapůsobila tamější kultura, prostředí, jídlo a ostrovy samotné.

Zdroj: Vlastní zkušenost, Autor: Roman Mráz

Kategorie

VýletyBullshitCestováníTechnikaSportResposibilityVšechny

Reklama

Facebook

Sídlo

Roman Mráz

Úzká 287

Příbram 6 - Březové hory

261 01

IČ: 01082493

Mapa

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.mrazovi.com.

Copyright © www.mrazovi.com 2007-2022, Powered by Frost.